Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

„Twarze, plaże” to wzruszająca opowieść o podróży dwójki ludzi, autorów dokumentu, po najodleglejszych zakątkach Francji. Agnès, francuska fotografka i reżyserka filmowa, laureatka Oscara za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara. Jej towarzysz to znany fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Agnès wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu.

Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Wyruszyli w podróż starą furgonetką, w środku, której znajdowała się fotobudka. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Celebracja życia i przyjemności płynące ze spotkania z drugim człowiekiem są również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Projekcja filmu „Twarze, plaże” rozpocznie się 16 lipca o godzinie 18:00.

Na drugi film zapraszamy już o godzinie 19:30. Będzie to „Człowiek delfin” – filmowy portret Jacques’a Mayol’a, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Oparty na unikalnym archiwum Mayola film portretuje jego życie i filozofię. Odbywamy fascynującą podróż do podwodnego świata przez Japonię, Mami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę, które w sposób znaczący wpłynęły na biografię Mayola. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie „Wielki błękit”. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu: Williama Trubridge’a, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzariego.

Wstęp na obydwa seanse Akademii Dokumentalnej w dniu 16 lipca jest bezpłatny.

 

Dodaj komentarz