Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

DKF Ósemka zaprasza na pierwszy wakacyjny seans Akademii Dokumentalnej! „Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka” z 1937 r. – jednego z najważniejszych filmów w języku jidysz opartych na starej, żydowskiej legendzie.

Waszyński urodził się na Wołyniu w rodzinie biednego, żydowskiego kowala, zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości. To właśnie on odkrył talent Eugeniusza Bodo i był producentem kilkudziesięciu amerykańskich produkcji. Twórcy filmu, Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski rysują portret człowieka, który poszukując własnej tożsamości, często pisał własną biografię od nowa.

„Książę i dybuk” miał swoją światową premierę w ubiegłym roku na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę Venezia Classici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie. Zdobył również wyróżnienia i nagrody na festiwalach w Mińsku, Barcelonie i Warszawie.

Na bezpłatny seans zapraszamy do Multikina, w poniedziałek 2 lipca o godz. 19:00.

 

Dodaj komentarz