Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka” zaprasza na film „Czyściciele internetu” w reżyserii Hansa Blocka i Motitza Riesewiecka, który przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością.

Tytułowi czyściciele sieci oraz wysoko postawieni eksperci techniczni opowiadają o swoich działaniach i uświadamiają ich przeznaczenie. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

Dziś żyjemy w świecie mediów społecznościowych, które przestały być tylko rozrywką. To cyfrowa sfera publiczna, która powinna być regulowana równie starannie jak ta tradycyjna. Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

Tym seansem DKF rozpoczyna Międzypokoleniową Akademię Dokumentalną, w której zaprezentuje 24 filmy wybrane z programu Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Dzięki Fundacji ANWIL dla Włocławka, już po raz trzeci będzie można w naszym mieście obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne, prezentowane i doceniane na wielu przeglądach i festiwalach całego świata. Zapraszamy na wszystkie bezpłatne projekcje, które jak zwykle będą odbywały się w poniedziałki, w Multikinie. Pierwszy już dzisiaj tj. 4 czerwca o godzinie 19:00.

Dodaj komentarz