Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

„Lato 1993” to debiutancki film w reżyserii Carli Simón, który zdołał podbić nie tylko festiwalową publiczność. Kryształowy Niedźwiedź oraz Nagroda specjalna za najlepszy pierwszy film pełnometrażowy podczas ubiegłorocznego Berlinale to najbardziej znane otrzymane nagrody. Reżyserka wyjechała też z laurami z Istambułu, Malagi, Londynu i Odessy. W rodzimej Hiszpanii obraz zdobył trzy statuetki Goi (tamtejsze Orły) oraz był zgłoszony jako kandydat do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Film oparty częściowo na osobistych dziecięcych doświadczeniach Simón, to nie tylko wizualnie porywający obraz dzieciństwa, ale też opowieść o przeżywaniu straty i fundamentalnej roli zabawy w radzeniu sobie z traumą. Unikając sentymentalizmu, katalońska reżyserka rysuje złożony portret emocjonalny dziecka, które mierzy się z falą sprzecznych uczuć – gniewem, zazdrością, ale i rodzącym się poczuciem przywiązania. Z wyczuciem ukazuje proces przeżywania straty, skupiając się nie na dramatycznych wydarzeniach lecz obserwacji pozornie prozaicznej codzienności.

Dla sześcioletniej Fridy lato 1993 roku to czas trudnych zmian. Po śmierci matki dziewczynka zmuszona zostaje do przeprowadzki z miasta do pięknego domu na wsi, gdzieś w słonecznej Katalonii. Jej nową rodziną stają się wujek, ciocia i ich kilkuletnia córka. Obserwujemy proces adaptacji po ogromnej stracie, oswajanie się z obcymi warunkami i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny.

Obraz Carli Simón łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. „Lato 1993” to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie. Jeśli chcecie się za nim rozejrzeć, zapraszamy na seans już 21 maja o godzinie 19:00 w Multikinie.

Zachęcamy również do odwiedzenia nowo powstałej strony Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ósemka”, na której znajdziecie cenne informacje o prezentowanych filmach oraz planowanych produkcjach – www.dkfosemka.pl.

 

 

Dodaj komentarz