Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

„Wylogowani” to projekt realizowany przez grupę uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, w ramach Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii”. Główną ideą tego konkursu, jest rozbudzenie w młodych ludziach chęci do czynnego udziału w życiu swojej społeczności i przez to uczynienie ją lepszą. W olimpiadzie startują kilkuosobowe zespoły, których zadaniem jest realizacja zaplanowanego przez nich projektu społecznego, odpowiadającego na problemy, z którymi zmagają się przedstawiciele danej grupy osób.

Udział w takim przedsięwzięciu na pewno uczy organizacji, samodzielności, systematyczności, i cierpliwości oraz pozawala skupić się  na potrzebach innych. Finaliści olimpiady otrzymują międzynarodowe certyfikaty, które mogą być przydatne w późniejszej karierze zawodowej, a najlepiej przeprowadzone projekty rywalizują o „Złote Wilki”, wręczane co roku podczas Wielkiego Finału „Zwolnionych z Teorii”.

Projekt „Wylogowani” ma formę kampanii społecznej pod honorowym patronatem pani Poseł dr Joanny Borowiak oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Realizowany jest, pod opieką nauczyciela Zespołu Szkół Katolickich pana mgr Macieja Ziółkowskiego, przez: Magdalenę Kochanowską, Julię Gutowską, Olgę Krużyńską, Aleksandrę Lewandowską, Krzysztofa Narazińskiego, i Jakuba Czajkowskiego, uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego.

Ich inicjatywa jest odpowiedzią na wzrastającą liczbę uzależnień od komputerów, telefonów i Internetu wśród Polaków. W obecnych  czasach jesteśmy poniekąd niewolnikami swoich smartfonów. Coraz częściej dostrzegamy ludzi spacerujących z telefonami w ręku, lub grupy spędzające razem czas w miejscach publicznych, ale rezygnujące z rozmów, wysyłające do siebie SMS-y albo piszące na czatach. Internet niejednokrotnie ułatwia nam życie, jednak powinniśmy korzystać z niego rozsądnie i zachowywać w tym umiar. Ma zachęcić ludzi do umiarkowanego i  rozsądnego korzystania z urządzeń mobilnych.

Kampania „Wylogowani” ma na celu uświadamianie zagrożeń, które niesie za sobą nadużywanie urządzeń elektronicznych oraz promowanie zachowania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Swoimi działaniami stara się zapobiegać uzależnieniom i eliminować ich skutki. Aby dotrzeć do osób spędzających swój czas w Internecie, postanowili założyć stronę na Facebooku, na której można znaleźć informacje na temat tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w za ekranem, jak ich unikać oraz jak zachować umiar i poradzić sobie z przyciągającą siłą urządzeń multimedialnych.

Przedstawiają również wiele alternatyw na spędzanie wolnego czasu bez telefonu, między innymi poprzez miniserial, który dotyczy problematyki projektu i ukazuje w zabawny sposób życie w świecie zniewolonym przez nowoczesne urządzenia mobilne. Pierwszy odcinek można obejrzeć na Facebooku projektu. Kolejną bardzo interesującą inicjatywą są dni bez telefonu w ZSK im. ks. Jana Długosza, w której uczniowie mogą dobrowolnie oddać własny telefon komórkowy i sprawdzić czy potrafią się odnaleźć na szkolnych korytarzach bez uciekania w internetową sferę. Przy pierwszej próbie aż 190 osób było na tyle odważnych by „wylogować się” na kilka godzin i porozmawiać z klasą czy powtórzyć materiał przed lekcją. Kolejne edycje dni bez elektroniki zostały wzbogacone o zwolnienie uczestniczących w akcji z niezapowiedzianych kartkówek czy odpowiedzi na lekcji.

Źródło: Facebook

„Wylogowani” to interesujące przedsięwzięcie, dzięki któremu możemy stać się bardziej świadomi naszej obecności w internecie i poddać refleksji sieć, która potrafi nas czasem doszczętnie pochłonąć, dlatego też zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do kampanii, śledzenia jej i bliższego poznania ich działalności!

Dodaj komentarz