Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

Pozostając w klimacie zeszłotygodniowej produkcji, prosto z południowo-wschodniej Azji, DKF Ósemka zaprasza na „Miód dla dakini”. Film, który zabierze widzów w podróż do Bhutanu, podobno najszczęśliwszego kraju na świecie.

Obraz, mający swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, jest debiutem niezależnej bhutańskiej reżyserki – Dechen Roder. Został wyróżniony na festiwalu w Fribourg 2017, zdobył nagrodę Don Quixote i Jury Młodzieżowego COMUNDO.

Opowiada historię śledztwa prowadzonego przez mrukliwego Kinleya w sprawie zaginionej przeoryszy klasztoru ukrytego w bhutańskich lasach. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej młodej kobiety, której przypisują demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory lekceważył.

Film młodej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roder wykorzystuje motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy. Na drugim planie historii można dostrzec także urzekającą górską przyrodę, towarzysząca dwójce bohaterów w poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie nawzajem. Tłem dla fabuły stają się społeczne i polityczne realia kraju, który dynamicznie się rozwija, próbując jednocześnie ocalić to, co najważniejsze dla kulturowej tożsamości. Miłośników oryginalnych filmowych połączeń, zapraszamy na seans 7 maja o godzinie 19:00 w Multikinie.

 

Dodaj komentarz