Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

Bardzo dobrze wiemy, że ludzie są różni. Każdy z nas otacza się odmiennymi społecznościami, wychował się w innym miejscu, przeżył trudne doświadczenia, bez względu na wiek czy płeć. Również z ludzkiej natury biorą się zróżnicowane punkty widzenia, o których dyskutujemy od wieków. A czasem te rozmowy przeradzają się w kłótnie i skakanie sobie nawzajem do gardeł. Cóż, na pewno posiadanie własnego zdania jest ważne i to się ceni, jednak czy musi to zwykle kończyć się nienawiścią wobec siebie?

Dlaczego inność tak często mieszamy z błotem? Dlaczego nie potrafimy być ciekawi powodów danego toku myślenia, tylko z góry traktować go za nieodpowiedni? Spieramy się na forach dyskusyjnych, by tylko wyszło na nasze, nie potrafiąc wysłuchać naszego rozmówcy. A jak poczujemy się przygnieceni argumentami to szukamy ucieczki na przykład w usuwaniu własnych komentarzy. Czy odmienne zdanie czyni naszą rację gorszą? Dyskusja to sposób wymiany poglądów popartych argumentami. Nie jest to słowny pojedynek. Nie występują tam przegrani czy wygrani. Głównym celem jest zapoznanie drugiej strony z naszym poglądem, a następnie wysłuchanie i zrozumienie jej toku myślenia. I do tego, wcale nie musisz się z nią zgadzać.

Boimy się podjąć ryzyko i mieć subiektywny punkt widzenia. Osobisty nie znaczy dobry lub zły. Własny. Zależnie od perspektywy, możemy mieć rację albo się mylić. W wielu dziedzinach postęp zawdzięczamy ludziom z kontrowersyjnym, sprzecznym, czy po prostu indywidualnym punktem widzenia. Każde odkrycie to inne spojrzenie na problem. Dajmy sobie szansę na zaistnienie. Jak wielu artystów dopiero pośmiertnie zostało uznanych za swoje dzieła? Czy to ich punkt widzenia był zły czy odbiorców? Z pewnością, niekonwencjonalne myślenie oraz konsekwencja zaprocentowały. A odmienne podejście zapisało się bezpowrotnie na kartach historii.

Każdy pogląd może wiele zmienić. A jaki jest twój?

Dodaj komentarz