Wiktoria Budzeniusz

Zakochana w muzyce, frytkach i dobrym kinie. Dociekliwa licealistka, wulkan energii. Lubię, kiedy wiele się dzieje.

Krwiodawstwo oparte jest na dobrowolnym, bezpłatnym oddawaniu krwi, dlatego określa się je mianem honorowego. Dzięki zaangażowaniu szkół ponadgimnazjalnych do akcji włącza się coraz więcej młodzieży. Nasza redakcja w pełni popiera oddawanie krwi, więc dostarczamy Wam porcję informacji na temat przygotowania i przebiegu poboru, a także obalimy mity interesujące osoby pełnoletnie, które wahają się, czy wziąć udział w tej szlachetnej akcji.

  1. Jak dobrze przygotować się do oddawania krwi?

Przede wszystkim pij dużo wody na kilka dni przed. Twoja krew musi mieć odpowiednie ciśnienie. Porządnie się wyśpij, musisz być pełen energii! Nie pal papierosów i nie spożywaj alkoholu przed donacją – wpływa to na zmianę ciśnienia. Upewnij się, że nie jesteś przeziębiony. Niestety nawet lekki katar może Cię zdyskwalifikować

  1. Ile trwa oddawanie krwi?

Samo oddawanie krwi trwa 10 minut. Dłuższym procesem jest jednak rejestracja i badanie, ponieważ przy takim zabiegu trzeba mieć 100% pewność, że możesz być dawcą.

  1. Mogę oddać krew, jeżeli mam wątpliwości, czy  jest na pewno potrzebna, a nikt nigdy mnie o nią nie prosił?

Twoja krew w każdej chwili może uratować ludzkie życie. Dodatkowo, na stronie internetowej krwiodawcy.org znajduje się aktualny stan magazynowy każdej grupy w większych miastach.

  1. Czy mogę oddać krew, jeżeli myślę, że mam jej za mało?

W ludzkim organizmie krąży 5 do 6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml, a więc niewielką ilość całego zasobu, która szybko zostaje uzupełniona.

 

  1. Czy oddawanie krwi bardzo boli?

Ból ograniczony jest do minimum. Niektórzy mówią nawet, że bardziej bolało ich szczepienie.

  1. Jak czuje się człowiek po oddawaniu krwi?

Każdy organizm reaguje w inny sposób, ale jest jednak kilka prawidłowości. Do trzech dni po oddaniu, możesz czuć się senny i mniej skupiony na bieżących sprawach. Poza tym nie występują efekty uboczne czy konsekwencje.

  1. Boję się, że zemdleję po oddaniu.

Jeśli odpowiednio się przygotujesz – wypijesz dużo wody, zjesz lekkie śniadanie i porządnie się wyśpisz, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Podczas trwania poboru, znajdujesz się pod fachową i sympatyczną opieką zespołu ludzi, którzy w każdej chwili są gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania, wątpliwości i towarzyszą Ci od początku, do końca.

  1. Mogę oddać krew, jeśli nie znam swojej grupy?

Każda grupa krwi jest cenna, więc jeśli nie znasz własnej, nie krępuj się i przyjdź. Specjaliści oznaczą ją dla Ciebie.

 

Pytań jest dużo więcej. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji wejdź na stronę krwiodawcy.org lub na lokalną witrynę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Twoim mieście. Dodatkowo, spytaj pielęgniarki, czy w Twojej szkole odbywa się pobór krwi, może to zaoszczędzić Twój czas i dodać więcej odwagi przed pierwszym oddaniem.

Dodaj komentarz