Społecznik, student, aktywista, politykier, jeden z trzech włocławian z dumą mówiących o swym pochodzeniu. Amator pizzy na tłustym cieście, zwolennik piwa niekraftowego.

Grupa uczniów z Liceum Ziemi Kujawskiej wraz z nauczycielką zajęć artystycznych uzyskała dofinansowanie z programu rewitalizacji Śródmieścia. Dzięki kwocie 2,5 tys. złotych młodzi plastycy sfinansują zakup materiałów i narzędzi do powstającej w szkole rzeźby, która od maja sąsiadować będzie z popiersiem Kazimierza Pułaskiego.

Popiersie wykonamy z gipsu, tak aby współgrało z estetyką naszego Pułaskiego. Obie rzeźby będą stały praktycznie naprzeciwko siebie w hallu, stąd prośba dyrekcji o zastosowanie tej samej techniki – dowiedzieliśmy się od opiekunki projektu, z zawodu konserwator sztuki, która zapytana o wybór bohaterki popiersia odpowiada ze śmiechem – nie miałam na to żadnego wpływu, młodzi przejęli inicjatywę, i ja i dyrekcja miałyśmy związane ręce.

Śmiech profesorki nie dziwi, bo w najbardziej utytułowanej szkole w mieście stanie popiersie samej Maryli Rodowicz. Absolwentka LZK, choć nie urodziła się we Włocławku, to spędziła tu młodzieńcze lata, maturę zdała w 1963. Co ciekawe, jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, sprytna młodzież z LZK uzasadniła swój projekt przypadającą w maju 55. rocznicą matury królowej polskiej piosenki.

Wniosek o dofinansowanie został już zatwierdzony, środki trafią do artystów z Mickiewicza 6 w połowie kwietnia, zaś prace nad popiersiem powinny skończyć się jeszcze przed maturami. Z uwagi na sezon egzaminacyjny oficjalne odsłonięcie planowane jest jednak na koniec maja.

Comments

Dodaj komentarz