Aleksandra Świtalska

Licealistka o wyglądzie trzynastolatki. Krzywe zęby nie są dla niej przeszkodą w uśmiechaniu się i radości z życia. Kocha podróżować pociągami. Niepraktykująca wegetarianka, ale praktykująca katoliczka. Jej pasją jest fotografia i historia, mimo słabych ocen z tego przedmiotu. Ponadto fanka Michaela Jacksona i zakupów na Aliexspress.

Tatuaże na całym ciele już nie szokują. Posiadanie tatuażu staje się coraz bardziej popularne wśród młodzieży, a odsłonięte wytatuowane ramię nikogo już nie zaskakuje.

Skąd się wziął tatuaż i czemu służył?
Historia tatuaży i samej czynności wykonywania określonych rysunków na skórze jest bardzo bogata i sięga dawnych czasów. Większość ludzi żyjących przed setkami lat zdobiła swoje ciała napisami, rysunkami, czy określonymi znakami.
 Pokrywanie ciała tatuażami miało niegdyś sporo znaczeń. W jednych kulturach kobiety z plemion indiańskich po śmierci swoich mężów tatuowały sobie podniebienia; w innych mają uśmierzać ból lub po prostu chronić przed urokami. Przedstawiciele jeszcze innych społeczności wierzą, że zapewniają one szczęście, młodość i powodzenie w miłości.
Wszystkie zabiegi związane z wykonywaniem tatuażu i z samym tatuażem w różnych kulturach miały jednak służyć przede wszystkim ukazaniu zajmowanej pozycji czy pełnionej funkcji w grupie – inny znak posiadał zielarz, inny wojownik, a jeszcze inny wódz wioski, czy też jeniec przetrzymywany w wiosce.
Tatuaż zaczął wychodzić z użytku, kiedy plemiona zaczęły się przekształcać w państwa. Ludzie przestali potrzebować takich oznaczeń. Wówczas  zaczął kojarzyć się ze społecznym piętnem- wyrzutkami, skazańcami i niewolnikami.

Tatuaż współcześnie
Współcześnie tatuaż pojmowany jest jako trwały rysunek lub napis na ciele wykonany przez nakłucia lub nacięcia skóry i wypełnienie tych miejsc odpowiednimi barwnikami.

Dla młodzieży tego typu ozdabianie ciała jest przeważnie postrzegane jako za swego rodzaju forma wyrażania siebie, podkreślenie własnego, niepowtarzalnego „ja”. Rysunek na ciele jest również deklaracją swoich myśli, preferencji, podkreśleniem swojej tożsamości oraz niezależności. 

Piękni, młodzi i wytatuowani…
Do niedawna tatuaże kojarzone były tylko i wyłącznie ze światem przestępczym. Niektórzy do dziś mają do nich takie podejście, a nieliczni twierdzą, że tatuaże nawet demoralizują. Dla jednych jest to zwykła grafika, dla innych oszpecanie ciała. Wielu pracodawców jednak nadal ma problem z zatrudnieniem osoby z malunkiem w widocznym miejscu, uznając to za  niestosowne. 

Obecnie tatuaż coraz rzadziej postrzegany jest jako tabu czy oznaka powiązań przestępczych, choć wiele gangów nadal stosuje tę formę potwierdzenia lojalności. Niektóre społeczności religijne wystrzegają się tatuowania ciała.

Ważna i odważna decyzja
Należy pamiętać, że tatuaż nie jest tylko zwykłym rysunkiem na skórze. To przede wszystkim odważne posunięcie ze strony tego, który zamierza sobie go zrobić. Decyzja o wytatuowaniu sobie czegoś na ciele powinna być dokładnie przemyślana, bo przecież ten rysunek zostanie z nami do końca życia. Trzeba liczyć się również z tym, że po latach tatuaż może ulec zmianie i zamiast cieszyć oko, będzie defektem, który będzie się chciało zasłonić. Jak będą wyglądać tatuaże gdy będziemy starzy? Myślę, że tak samo, z tym wyjątkiem że będą zdobić stare ciało.

Wyróżnia rodzaje tatuaży:
-Tatuaże traumatyczne, zwany też „naturalnymi”, czyli takie, które są wynikiem urazów i ran o drogi asfaltowe, pyłem węglowym u górników lub ołówkiem. (Kto z nas nie ma odrobinki żużlu w kolanach?)

-Tatuaże amatorskie. Na pewno słyszeliście o tatuażach wykonywanych prowizoryczną igłą, barwnikami z niepewnych źródeł, u znajomego kolegi w piwnicy…
-Tatuaże profesjonalne, zarówno za pośrednictwem tradycyjnych metod i nowoczesnych maszyn do tatuażu.
-Tatuaże kosmetyczne, znane również jako „permanentny makijaż” np. powiększenie brwi lub ust.
-Tatuaże medyczne stosowane np. przy zaburzeniach pigmentacji skóry.
-Tatuaże tymczasowe- biotatuaż

W Polsce nie ma ustawy ani rozporządzenia, które regulowałyby kwestię robienia tatuażu osobom niepełnoletnim. Studiu tatuażu nie grozi żadna odpowiedzialność karna za wykonanie tatuażu osobie poniżej 18. roku życia. Ponadto rodzic – zgodnie z prawem – nie może siłą doprowadzić do usunięcia tatuażu u małoletniego dziecka.  Poszczególni tatuatorzy, w zależności od okoliczności, mogą mieć odmienne zdania.  Zgadzają się jednak w jednym: decyzja o tatuażu powinna zostać podjęta świadomie i rozważnie. Pamiętajcie tatuaż jest na cały życie. Co więcej, tatuaż staje się częścią Waszej skóry, więc wraz ze wzrostem młodego, nieukształtowanego ciała skóra „rozciąga się”, a co za tym idzie deformacjom ulega także Wasz rysunek. Decyzję o tatuażu najlepiej jest podjąć w momencie, gdy organizm już nie rośnie, a my nie zamierzamy gwałtownie nabrać masy w docelowym miejscu dla tatuażu…

Podzielcie się z nami swoją opinią na ten temat. Może sami macie ciekawe tatuaże, których zdjęcia chcecie pokazać , a historię opowiedzieć. Czekamy na wiadomości!

Dodaj komentarz