Ekstrawertyczna społeczniczka, która do szaleństwa kocha szarlotkę swojej babci.

Już w sobotę będziemy obchodzić Dzień Świętego Patryka, który dotarł także do Włocławka. Sprawdźcie, co będzie się działo w naszym mieście!  

Piwo? Piwo!

Dzień Świętego Patryka nieodzownie kojarzy się z kolorem zielonym, koniczyną oraz piwem. Tego ostatniego na pewno nie zabraknie w Café Mistrz i Małgorzata oraz w REJSIE na Przystani, gdzie wszyscy klienci będą mogli się rozkoszować niezwykłym zielonym piwem.

Coś dla serca i ucha!

W Centrum Kultury „Browar B.” już w piątek zaczną się obchody zielonego święta. Na scenie zaprezentuje się wystąpią muzycy z Jig Reel Maniacs oraz tancerze Tuatha & Ellorien, a wszystko oczywiście łączy elementy kultur Szkocji i Irlandii, Walii i Brytanii. Nie zabraknie nastrojowej muzyki, animacji i oczywiście stepowania.

Skąd to święto?

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany, a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec. Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Skąd koniczyna oraz zieleń?

Mówi się, że św. Patryk przy pomocy koniczyny wyjaśnił jedność Trójcy Świętej, Celtowie wierzyli, że każdy listek koniczyny ma znaczenie, więc użycie rośliny do nauki o religii był świetnym pomysłem. Św. Patryk założył kilka kościołów, szkół i klasztorów, a koniczyna stała się powszechnie znanym symbolem, który od wtedy kojarzy się właśnie ze św. Patrykiem.

 

Dodaj komentarz