Licealistka, zakochana w świecie kultury. Miłośniczka włoskiego jedzenia, pasjonatka rysunku i powszechnie pojmowanej sztuki. Ceni sobie połączenie klasyki z współczesnością oraz dobrą herbatę.

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza noc dla Los Angeles, ba, nie tylko dla LA. Na ten wieczór z zapartym tchem czeka cały świat. Można powiedzieć, że oscarowa gorączka osiąga zenit. Już dzisiaj w nocy poznamy laureatów tegorocznych Nagród Akademii Filmowej. Suknie dla najlepszych aktorek już dawno zostały wybrane. Jak co roku będziemy mogli podziwiać kreacje od najlepszych projektantów. Oczywiście nie zabraknie modowych faux pas. Panowie zaprezentują się w najlepszych garniturach próbując dorównać partnerkom. W końcu Oscary to noc, kiedy nigdy nie jest ciemno. Aktorzy lśnią jak najjaśniejsze gwiazdy. Niektórych niewątpliwie należy wyróżnić. Przyjrzyjmy się więc nominowanym oraz zobaczmy, kto jest uważany za czarnego konia tegorocznego wyścigu. Skupmy się na najważniejszych kategoriach.

Najlepszy film

Czas mroku w reżyserii Joe Wrighta. Film pokazuje nam okres, w którym Winston Churchill zostaje premierem i próbuje zjednoczyć naród w obliczu nadchodzącego zagrożenia. W roli głównej możemy podziwiać wybitnego Gary’ego Oldman’a oraz Kristin Scott Thomas i Bena Mendelsohona.

Dunkierka wyreżyserowana przez Christophera Nolana. Opowiada historię o żołnierzach otoczonych przez niemiecką armię i ewakuowaniu podczas najbardziej zaciekłej bitwy II wojny światowej. Jest to kolejny film historyczny nominowany w tej kategorii. W rolach głównych możemy podziwiać takich aktorów jak Tomy Hard, Mark Raylance, Cillian Murphy oraz znany piosenkarz Harry Styles, który w roli aktora również odnalazł się znakomicie.

 

Lady Bird – historia zbuntowanej dziewczyny, która zaczyna naukę w katolickim liceum. Tę opowieść przedstawia nam reżyserka Greta Gerwing. Jest to pozornie zwykła opowieść normalnej dziewczyny, lecz zagłębiając się dostrzegamy, jak wiele cennych nauk o życiu możemy z niego wynieść. Na ekranie widzimy Saoirse Ronan, Laurie Metcalf.

Tamte Dni, tamte noce, czyli znany również pod tytułem Call Me by Your Name film w reżyserii Luca Guadagnino. Film opowiada historię nastolatka, który obdarzył uczuciem gościa jego rodziców. Widzimy tutaj historię niezwykłej miłości, która uwiodła już wielu widzów na całym świecie. W rolach głównych Armie Hammer oraz aktor młodszego pokolenia Timothée Chalamet.

 

Uciekaj!  – wyreżyserowana przez Jordana Peele’a – jest kolejną propozycją do statuetki. Poznajemy historię młodego czarnoskórego chłopaka, który wybiera się na wizytę do rodziców jego wybranki. Rzeczywistość nie okazuje się być taka, jakiej spodziewał. W rolę głównego bohatera wciela się Daniel Kaluuya.

 

Czwarta władza w reżyserii Stevena Spielberga z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych możemy podziwiać Maryl Streep (czy nastąpi rok, kiedy nie otrzyma nominacji?)  i Toma Hanksa. Film przedstawia losy dziennikarzy The Washington Post na czele z bohaterką graną przez Streep, którzy stają przed decyzją mogącą zaważyć na przyszłości ich gazety.

Kształt Wody, czyli niesamowita opowieść o bajkowym motywie pokazana przez Guillermo del Toro. Główna bohaterka Elisa poznaje strzeżony obiekt w laboratorium. Po pewnym czasie zaczyna rodzić się miedzy nimi uczucie. Zdecydowanie niezwykły film, pokazujący niecodzienny obraz miłości. W roli głównej niesamowita Sally Hawkins.

 

Nić widmo w reżyserii Paula Thomasa Andersona opowiada historię pewnego angielskiego krawca, który przez zakochanie zburzył swoje uporządkowane życie. W rolach głównych Daniel Day-Lewis oraz Vicky Krepis.

Ostatnią, ale nie najgorszą, propozycją są Trzy billboardy za Ebbing, Missouri w reżyserii Martina McDonagh’a. Opowiada historię kobiety, która przeżywając zabójstwo córki wynajmuje trzy tablice reklamowe umieszczając na nich kontrowersyjne hasła wzywające policję do działania. Film zdecydowanie przyciąga do siebie widzów – intryguje ich, a dramatyczne napięcie rozluźnia scenami genialnego humoru. Na ekranie możemy oglądać m.in. Frances McDormand, czy Woody’ego Harrleson’a.

 

 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy 

Gary Oldman za rolę w filmie Czas mroku. Czy rola brytyjskiego męża stanu – Winstona Churchilla przyniesie mu niewątpliwie zasłużonego Oscara?

 

Denzel Washington jako Roman J. Israel. Czy ta rola przyniesie mu trzecią statuetkę?

Daniel Kaluuya za rolę w filmie Uciekaj!

Daniel Day-Lewis za rolę krawca w filmie Nić widmo. Jest to jego szósta nominacja, z czego wygrał trzy razy.

 

Oraz Timothée Chalamet za rolę w filmie Tamte dni, tamte noce. Wygrywając statuetkę zostałby najmłodszym triumfującym w tej kategorii aktorem.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Meryl Streep za rolę w filmie Czwarta władza. Można rzec, że gala Oscarowa bez nominacji dla tej właśnie niezwykłej aktorki to rzadkość. Była nominowana aż dwadzieścia jeden razy z czego wygrała trzy. Czy w tym roku dostanie kolejna statuetkę do kolekcji, wyrównując rekord Katharine Hepburn?

 

Sally Hawkins za niesamowitą kreację postaci w filmie Kształt wody. Aktorka niewątpliwie bardzo utalentowana jeszcze bez żadnego Oscara w karierze, czy w tym razem się to zmieni?

Frances McDormand za rolę zanurzonej w smutku matce w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Ma na koncie pięć nominacji w czym jedną wygraną. Czy zdobędzie drugiego Oscara?

Margot Robbie została wyróżniona za swoją rolę w filmie Jestem najlepsza. Ja, Tonya. Film opowiada historię niezwykłej łyżwiarki. Jest to pierwsza nominacja aktorki do Oscara, ale wydaję nam się, że nie ostatnia.

 

Saoirse Ronan za rolę w filmie Lady Bird. Jest to trzecia nominacja aktorki, jak to mówią do trzech razy sztuka!

Czarne konie wyścigu

Jak co roku internet, krytycy oraz zwykli widzowie zarzucają się opiniami kto powinien dostać statuetkę. W tym roku niewątpliwym faworytem jest Kształt wody  Guillermo del Toro. Film dostał aż trzynaście nominacji. W kategorii najlepszy film mówi się, że jego największymi konkurentami będą Czwarta Władza oraz Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Słyszy się, że to właśnie ten drugi konkurencyjny tytuł może prześcignąć opowieść del Toro i zgarnąć statuetkę. W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa główne starcie będą toczyć zecydowanie Sally Hawkins oraz Frances McDormand. Skrajnie inne role i skrajnie inne ich odtwórczynie. I nareszcie, najlepszy aktor pierwszoplanowy. Tu pojedynek będą toczyć młodziutki Timothée Chalamet oraz Gary Oldman, któremu Oscar należy się od dawna.

Przypuszczeń oraz domysłów przed galą zawsze jest wiele. Ale należy pamiętać, że nie mają one najmniejszego znaczenia. Wybory Akademii Filmowej lubią zaskakiwać.

Polski akcent na Oscarach? 

Nie należy zapominać, że w tym roku na gali pojawi się polski akcent. W kategorii film animowany długometrażowy nominowany jest film Twój Vincent, który jest produkcją polsko-brytyjską.

 

Jeszcze jednym polskim akcentem tej nocy jest nominacja w kategorii Najlepsze zdjęcia do filmu Dunkierka dla Hoyte Van Hoytema, który jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Słynne And the Oscar goes to… usłyszymy już w nocy z niedzieli na poniedziałek ( 4/3 marca ) na stacji Canal+.

 

 

Dodaj komentarz