Od zawsze z muzyką w sercu, miłośniczka spontanicznych wyzwań i przygód. Uwielbia rozmowy o ciekawych punktach widzenia, najlepiej przy dobrym jedzeniu.

Prawdopodobnie każdy z nas, słyszał o tym stylu życia. Wegetarianizm to wywodzący się z Indii sposób odżywiania, który jest współcześnie coraz bardziej powszechny. W zeszłym tygodniu – 11 stycznia, obchodziliśmy dzień wegetarianina, co jest dobrą okazją, by zapoznać się z ogólnymi zasadami tego światopoglądu i być może wprowadzić je u siebie. W końcu, niedawno rozpoczął się nowy rok, więc może to odpowiedni czas na wdrożenie nowych nawyków i postanowień.

Najprościej mówiąc, wegetarianizm to wyłączenie z diety produktów mięsnych, w tym ryb i owoców morza. Często ludzie go praktykujący, zmieniają nie tylko swoją dietę ale również codzienne życie – nie odwiedzają cyrku czy zoo, gdzie zwierzęta mogą być wykorzystywane. Unikają również wszelkich produktów testowanych na tych istotach, takich jak np. kosmetyki czy wiele innych produktów codziennego użytku. Wiedzieliście, że nawet mogą to być maszynki do golenia?

Kilka odmian wegetarianizmu

Laktoowowegetarianizm – polega na dopuszczeniu do spożycia produktów takich jak jajka, nabiał, czy miód. To najbardziej rozpowszechniona forma praktykowania wegetarianizmu.

Owowegetarianizm – z produktów odzwierzęcych dozwolone jest jedynie spożywanie jajek.

Weganizm – wyłączenie produktów odzwierzęcych każdego typu.

Fruktarianizm – fruktarianie nie jedzą żadnych warzyw i owoców, które musieliby zerwać. Ich pokarm to owoce, które same spadną z drzewa. To najbardziej rygorystyczna odmiana tej nietypowej diety.

Rodzajów jest wiele więcej, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 Zjedz mięso, ziemniaczki zostaw

Wbrew pozorom ten sposób odżywiania nie musi być nudny. Dobrze zbilansowany jadłospis może bardzo dobrze wpłynąć na nasze zdrowie. W pewnym sensie, jest to pewne wyrzeczenie, na którym tracimy składniki odżywcze, mitem jest jednak to, że korzystając z tej diety mamy ciągły niedobór żelaza i białka, których dostarcza nam mięso. Dzięki takiemu postępowaniu, zdecydowanie bardziej zwracamy uwagę na to, co jemy i bez problemu możemy uzupełnić braki soją, soczewicą, czy zielonymi warzywami.

Wiele sportowców jest zwolennikami tej diety osiągając przy tym ogromne sukcesy, czasem nawet większe niż typowi „mięsożercy”. Albert Einstein czy Vincent van Gogh, jako wegetarianie również odnieśli wielkie sukcesy w swoich dziedzinach. Co ciekawe, według badań wspomniana dieta może obniżyć nasz cholesterol oraz zmniejszyć szanse na wystąpienie niektórych chorób.

Warto spróbować takiego życia. Na tydzień, na miesiąc, a może i na dłużej. To ciekawe doświadczenie, które z pewnością wpłynie na nasz punkt widzenia i będziemy bardziej świadomi, rozmawiając na temat wegetarianizmu. Jeśli chcesz zadbać o zdrowy tryb życia i podjąć przy okazji wartościowe wyzwanie, leć do sklepu ze szczegółową listą zakupów i rozpocznij przygodę!

Dodaj komentarz