Lena Dąbrowska

Miłośniczka podróży, interesuje się trochę fotografią, trochę modą, trochę kulturą. Od tego roku uczennica Liceum Ziemi Kujawskiej, a swoją przyszłość zdecydowanie chce powiązać z dziennikarstwem.

  Czy można uczyć się dla siebie, a jednocześnie działać na rzecz społeczeństwa? Właśnie takie jest założenie Zwolnionych z teorii, platformy dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Projekt może dotyczyć kultury, sportu, sztuki lub innej dziedziny korespondującej z pasjami twórców. Każdy, kto go ukończy, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. Zwolnieni z Teorii jest dla każdego, kto chce zdobyć doświadczenie w realizowaniu własnych pomysłów, dostać się na zagraniczne studia, czy zdobyć lepszą pracę.

  Uczniowie włocławskich szkół ponadgimnazjalnych również podejmują się takich zadań. Carpe Latina to inicjatywa, której twórcami jest czwórka przyjaciół licealistów – Aleksandra Pikulska, Aleksandra Łącka, Patryk Ziółkowski, Adam Piętowski – z Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza. Jak mówią pomysłodawcy, projekt ma pomóc w poznaniu kultury antycznej oraz przybliżyć język łaciński, który z biegiem czasu zanika coraz bardziej. Zdecydowaliśmy się na taki temat naszej inicjatywy, ponieważ uważamy, że wzorce i wartości wywodzące się z dziejów starożytnych Greków i Rzymian mają wielkie znaczenie i nadal są aktualne. Kultura europejska zbudowana jest właśnie na tym fundamencie. Nasz projekt ma na celu propagowanie i przekazywanie tych idei, by nie zanikły. 

 

  Choć łacina to język martwy, wciąż muszą się z nią mierzyć np. studenci kierunków medycznych lub humanistycznych. Aby systematycznie przybliżać rówieśnikom wiedzę o kulturze antycznej, funkcjonuje także fanpage na Facebooku, na którym pojawiają się łacińskie sentencje oraz ciekawostki. W planach są także wykłady mające pokazać jak trwałe i żywe dzisiaj są zainteresowania światem starożytnych Greków i Rzymian. Powyższa idea to niewątpliwie świetny pomysł, by w ciekawy i praktyczny sposób pielęgnować wiedzę o starożytności.

 

Dodaj komentarz