Robię zdjęcia lepiej niż na nich wychodzę i studiuję kierunek, którego nazwy nikt nie potrafi zapamiętać.

Włocławski Instytut Rozwoju inicjuje, z okazji stulecia odzyskania niepodległości, zbiórkę na budowę nowego Pomnika Żołnierza Polskiego na Placu Wolności.

Pomnik, który większość z nas mija niemal codziennie, oficjalnie dedykowany jest Żołnierzowi Polskiemu. Dlaczego więc w młodych włocławianach pojawiła się chęć, by rozpocząć zbiórkę na budowę nowego? Może nie każdy z Was wie, ale monument pod stalową obudową skrywa historię, z której nie do końca dziś jesteśmy dumni. Gdybyśmy pozbyli się płyt, naszym oczom ukazałyby się płaskorzeźby z lat 50., będące pomnikiem ku czci żołnierzy radzieckich. Pomnik Wdzięczności Czerwonoarmistom autorstwa prof. Mariana Wnuka znalazł się na liście pomników przeznaczonych przez władze Włocławka do usunięcia już na początku lat 90., jednak brak środków na jego demontaż i zbudowanie nowej konstrukcji o podobnej, historycznej funkcji, w centralnym punkcie miasta spowodowały, że włodarze postanowili pomnik… przykryć.

Włocławski Instytut Rozwoju uznał, że rok 2018, czyli setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, to doskonała okazja, by pomnik zdemontować i na jego miejscu postawić nowy – tym razem faktycznie i w stu procentach poświęcony Żołnierzowi Polskiemu.

I tu potrzebna jest Wasza pomoc! Na budowę nowego pomnika potrzebne są pieniądze, które pozyskać trzeba ze zbiórki publicznej.  Kwesta, choć już zarejestrowana w MSWiA (numer zbiórki – 2018/47/OR), nie może się rozpocząć bez pomocy wolontariuszy. Aby zostać wolontariuszem i wraz z Instytutem, przy użyciu puszki zachęcać włocławian do wspierania inicjatywy – wypełnij formularz, który znajduje się na stronie Włocławskiego Instytutu Rozwoju.

Więcej informacji: http://wir.wloclawek.pl/zmienpomnik/

Jeżeli jeszcze Cię nie przekonaliśmy zobacz co do powiedzenia na ten temat mają młodzi mieszkańcy naszego miasta.

 

Comments

Dodaj komentarz