Ekstrawertyczna społeczniczka, która do szaleństwa kocha szarlotkę swojej babci.

Już w najbliższy poniedziałek odbędą się długo wyczekiwane wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Jakie programy wyborcze przedstawiają kandydaci, co mają nam do zaoferowania?

Reforma systemu edukacji autorstwa minister Anny Zalewskiej zmusiła Radę Miasta Włocławek do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących wyborów do MRM, jest to jedna z głównych przyczyn, przez którą wybory odbywają się dopiero w grudniu. Drugim, równie ważnym czynnikiem były zmiany jakie zachodziły w prezydium „dorosłej” rady, uniemożliwiające powołanie reprezentantów włocławskiej młodzieży. W poniedziałek do urn swój głos będą mogli wrzucić uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich, na kogo zagłosują?

Jedna z czołowych kandydatek, która bardzo intensywnie prowadzi swoją kampanię facebookową to Patrycja Sarnowska.  Jak sama mówi: Wiele osób zachęcało mnie, abym spróbowała swoich sił i wystartowała w wyborach do MRM. Jestem pozytywną i kreatywną osobą oraz bardzo lubię być aktywna społecznie. Zapytaliśmy również o to, jakie plany wiąże z tą kadencją rady – Myślę, że mam wiele ciekawych pomysłów, aby urozmaicić życie codzienne włocławian. Jako radna MRM będę starała się nie tylko stawiać cele, ale przede wszystkim do nich dążyć. Uważam, że praca w grupie jest bardzo ważna. Zawsze trzeba dążyć do jasno określonego celu. 

Kacper Czajka podobnie jak Patrycja intensywnie promuje swoją kandydaturę na portalach społecznościowych. Zapytaliśmy go, dlaczego kandyduje na stanowisko radnego i czy miał już kiedyś styczność z działalnością MRM. Kandyduję do MRM, ponieważ lubię udzielać się społecznie. Dowodem na to jest organizowanie bicia rekordu Polski w belgijce podczas 25. Finału WOŚP. Od urodzenia jestem wolontariuszem WOŚP. Mam pewien projekt na Światowy Dzień Sportu, ale jest on tajemnicą. Styczność z radą miałem tylko podczas ogłaszania bicia rekordu. Nie mogło również zabraknąć pytania o to, czym dla Kacpra będzie działalność dla młodzieży. Czymś co będzie sprawiać mi przyjemność bo będę robił to co lubię, czyli działania społeczne z wspaniałymi ludźmi, którzy tez to lubią. Bardzo bym chciał też zostać przewodniczącym, ale wiem, że nie wybiorą „świeżaka”. Kacper zapytany, czy ma już jakieś plany dotyczące współpracy stwierdził, że określenie kooperacja nie jest mu obce.

Kolejna uczennica LMK postanowiła spróbować swoich sił i wziąć udział w wyborach, mówimy tu o  Oliwii Gromadzkiej, która podkreśla, że istotne jest, aby godnie reprezentować rówieśników naszego miasta. Uważa, że młodzież również powinna mieć prawo głosu oraz możliwość do propozycji zmiany charakteru Włocławka. Zapytana o to, dlaczego postanowiła startować, twierdzi, że jest to bardzo ciekawa forma spędzania czasu poza szkołą. Lubię udzielać się w różnego rodzaju wydarzeniach. Chciałabym, aby każdy młody włocławianin zobaczył Włocławek z jak najlepszej strony, nie jako szary oraz nudny – dodaje.

Stypendystka Programu Stypendialnego dla Zdolnej Młodzieży – Karolina Wścisłek również postanowiła spróbować swoich sił w wyborach, jak sama mówi nie brała udziału wcześniej w podobnych pracach. Działalność na rzecz MRM będzie dla mnie nowym wyzwaniem. Nigdy wcześniej nie angażowałam się w życie młodzieży naszego miasta. Wiedziałam, że coś takiego istnieje, ale bałam się zgłosić, teraz nadszedł ten moment, kiedy postanowiłam zaryzykować. Zapytaliśmy również o problemy we współpracy między radnymi, do których dochodziło już w poprzednich kadencjach. Na pewno będę starała się złapać wspólny język z innymi, jeśli nie wyjdzie od razu, to będę próbowała dalej, aż do skutku.

Dlaczego zeszłoroczny przewodniczący MRM nie zdecydował się wziąć udziału w tegorocznych wyborach? Nie kandyduję w tym roku ze względu na brak czasu i natłok obowiązków związany z nauką, oraz piastowaniem funkcji Przewodniczącego LMK, nie wykluczam, że za rok powrócę do Rady, ale tę kadencję sobie odpuszczę i skupie się na pracy w samorządzie – skomentował Kacper Lewandowski.

 

Jakub Lewandowski jest jedynym spośród 28 kandydatów, który miał już styczność z Młodzieżową Radą Miasta. Znany z balkonowej afery uczeń LMK nie chciał odpowiedzieć na nasze pytania. Możemy podejrzewać, że będzie miał apetyt na fotel przewodniczącego, zważywszy na swoje długoletnie doświadczenie w działalności samorządowej. Warto jednak zaznaczyć, że nie pełnił on żadnej stałej funkcji w radzie, oraz przystąpił do niej ze znacznym opóźnieniem, gdyż inny radny zrezygnował z wykonywania swojego mandatu.

To tylko część osób, która zdecydowała się aby działać na rzecz włocławskiej młodzieży, wszystkim gratulujemy odwagi oraz życzymy sukcesów w jutrzejszych wyborach! A jeśli chcecie zostać dziennikarzem, lub myślicie o związaniu swojego życia z pracą w mediach to dołączcie do naszej redakcji!

 

Dodaj komentarz