Lena Dąbrowska

Miłośniczka podróży, interesuje się trochę fotografią, trochę modą, trochę kulturą. Od tego roku uczennica Liceum Ziemi Kujawskiej, a swoją przyszłość zdecydowanie chce powiązać z dziennikarstwem.

Włocławek nie jest wymarzonym miejscem zamieszkania dla młodych ludzi, ciągle można słyszeć negatywne komentarze na jego temat.  Musi być jednak przecież druga strona medalu. Co jest mocna stroną naszego miasta? Za czym będziemy tęsknić po opuszczeniu go i do czego będziemy chętnie wracać?

Ostatnio zapytałam młodych mieszkańców Włocławka, co zmieniliby w swoim mieście. Dzisiejszy artykuł chcę poświęcić jego mocnym stronom. Pomimo, że wielu marzy o ustatkowaniu się w przyszłości w większej metropolii, to czasem warto pomyśleć do czego będziemy chcieli wracać za kilka lat.  W końcu przeżywamy lub przeżyliśmy tu część swojej młodości i musi być coś, z czego jesteśmy w jakiś sposób dumni. Zatem, co jest najmocniejszą stroną Włocławka?

Pojawiają się opinie negatywne. – Nie ma mocnych stron – mówi 16-letnia licealistka. Jeżeli już pojawiają się głosy przychylne to zwracają one uwagę na kult sportu w naszym mieście. Mocną stroną Włocławka jest zdecydowanie sport. Nasze miasto w Polsce słynie głównie z  Anwilu – zauważa uczeń LMK. Inni zaważają, że Włocławek to miasto, które oferuje wiele możliwości. Można tu miło spędzić czas ze znajomymi, pijąc kawę, czy wychodząc do kina. Jeśli tylko mamy ochotę, możemy też wybrać się na spacer Bulwarami i innymi zakątkami miasta. Włocławek nie jest duży, ale z pewnością można tu miło spędzić czas.

Jaki punkt widzenia przedstawiają studenci, którzy wyjechali do większych miast? – Gdy wyjechałem z Włocławka, zaczęło mi brakować tej kameralności. Włocławek nie jest aż tak mały, żeby każdy każdego znał, ale jest też na tyle nieduży, że można poznać każdego. Poza tym wszystko jest w zasięgu ręki. Pieszo dotrę wszędzie w pół godziny. No dobra, w godzinę, jeśli mam dojść do ZUSu na Płockiej. A w większych miastach godzina to czasami za mało na podróż komunikacją miejską – wspomina absolwent LZK.

Natomiast 41-letnia mieszkanka miasta wspomina, że nasze miasto posiada niezwykle ciekawą historię, która nie interesuje zazwyczaj młodego pokolenia. Włocławek posiada też wiele pięknych zabytków takich jak katedra czy most.

Może jednak Włocławek nie jest aż taki zły? Mamy kilka powodów do dumy, choćby piękne zabytki i słynną drużynę sportową. Mamy też wiele do nadrobienia względem innych miast i wiele zależy od nas samych.

Comments

  1. nie jest zły, mówię to jako mieszkanka(od urodzenia) jednego z największych polskich miast. każdy z moich znajomych, którzy tu przyjeżdzają mówią, że jest tu fajnie, że jest potencjał. sama chetnie bym tu zamieszkała. to młodzi ludzie i takie artykuły właśnie robią złą otoczkę.

Dodaj komentarz