W niedzielę 19 listopada w Browarze B. odbył się panel historyczny, w którym zostały przedstawione dzieje rodu Bojańczyków, a w szczególności Jerzego Bojańczyka. Okazało się, że niestety niewiele młodych ludzi było w stanie odpowiedzieć kim był ten jeden z bardziej zasłużonych włocławian. Śpieszymy z wytłumaczeniem!

 

Jerzy Bojańczyk był zasłużonym dla miasta samorządowcem i przemysłowcem. Żył w latach 1881 – 1947. Urodził się we Włocławku jako syn Wincentego Bojańczyka – właściciela browaru przy ul. Łęgskiej. Od czerwca do sierpnia 1920 r. był prezydentem (w 1919 – wiceprezydentem). Niewielu zapewne wie, że Jerzy Bojańczyk był łysy (jak większość mężczyzn z jego rodu) a w czasie zimy mimo tego w najgorsze mrozy nie nosił czapki aby nie musieć kłaniać się Niemcom. Był to nie tylko wielki akt odwagi ale także oddania ojczyźnie.

 

Z wyjątkiem II wojny światowej w latach 1921 – 1947 pracował jako prezes Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Warto wspomnieć, że większość przedsięwzięć realizował z własnych pieniędzy. Mimo to dzięki inwestycjom nigdy niczego mu nie brakowało. Co zaskakujące istnieje tylko jedno zdjęcie portretowe Jerzego Bojańczyka zrobione specjalnie na życzenie zarządu straży pożarnej, której również był prezesem. Można więc przypuszczać, że był wycofanym i spokojnym człowiekiem w przeciwieństwie do jego ojca, którego zdjęć jest znacznie więcej.

 

W 1928 Bojańczyka odznaczono Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Zasługi oraz złotą Państwową Odznaką Sportową. Ze sportem pozostał związany już do końca życia. Jako jeden z pierwszych propagował i rozwijał sporty kobiece. W wielu źródłach można przeczytać, że był to człowiek samotny i bezdzietny. Zapisał on jednak spadek swojemu synowi. Skąd więc ta anomalia? Jerzy będąc już w drugim małżeństwie nadal nie doczekał się potomka. Postanowił ze swoją żoną adoptować dziecko, stąd niektóre sprzeczne informacje na ten temat.  Niestety w 1947 r. przedwcześnie zmarł. Został pochowany w grobie rodzinnym przy głównej alei Cmentarza Komunalnego we Włocławku. Co ciekawe data urodzenia Jerzego Bojańczyka na jego grobie nie jest zgodna z prawdziwą – problem ten został poruszony w dyskusji gdzie jednoznacznie stwierdzono, że należy ten błąd jak najszybciej poprawić.

 

Na spotkaniu odbył się pokaz filmu  Historia rodu Bojańczyków. Dzieje starego browaru Łukasza Czerwińskiego oraz panel dyskusyjny Jerzy Bojańczyk – przedsiębiorca, działacz samorządowy i sportowy. Oprawą artystyczną zajął się Teatr „Nasz”.

 

Dodaj komentarz