Licealistka, zakochana w świecie kultury. Miłośniczka włoskiego jedzenia, pasjonatka rysunku i powszechnie pojmowanej sztuki. Ceni sobie połączenie klasyki z współczesnością oraz dobrą herbatę.

Gdy słyszymy 11 listopada, to przed oczami mamy obchody święta niepodległości, flagi, pieśni patriotyczne… Tak, mają tylko Polacy, w tym czasie na świecie są obchodzone inne święta.

Dzisiaj w Finlandii obchodzony jest Dzień Ojca – IsänpäiväNa czas tego święta wywieszane są flagi, a dzieci wręczają własnoręcznie zrobione prezenty. W dzisiejszych czasach często zastępują je gotowce kupione w sklepie, ponieważ w Finlandii sklepowe witryny już na długi czas wcześniej przygotowywane są na to święto. Kobiety natomiast są wtedy niezbędne, przygotowują uroczysty obiad i szykują pyszne wypieki. W tym dniu również czci się już nieżyjących już krewnych płci męskiej, odwiedza groby.

Z kolei w Japonii dzisiaj obchodzone jest Pocky Day, czyli Dzień Wafelków. Nie chodzi o każde wafelki, a o japońskie pałeczki w różnych smakach, które sprzedawane są pod nazwą Pocky. Kulturowa wartość tych słodyczy jest tak wysoka, że podzielenie się nimi przypomina pocałunek.

W Chinach 11 listopada to nie Narodowo Święto Niepodległości czy Dzień Ojca. Chińczycy świętują wtedy Dzień Singla! W Polsce to święto też figuruje w kalendarzu (15 lutego, dzień po walentynkach) lecz nie jest tak rozpowszechnione. Tego dnia młodzi Chińczycy chętnie umawiają się na randki, niektórzy też celowo wybierają tą datę jako dzień ślubu. To święto, w większości celebruje tylko młodsza część społeczeństwa. Dzień Singla to też Święto Wielkich Wyprzedaży! Jest to jedno z największych świąt handlowych na świecie! Jest odpowiedzią na Czarny Piątek i Cyfrowy Poniedziałek. Zostało zapoczątkowane w 2009 roku przez jedną z platform sprzedażowych. W tym dniu w Chinach bite są rekordy sprzedaży, np. w 2015 roku dochód ze sprzedaży wyniósł 14.3 mld dol. Możemy też połączyć te dwa święta i wytłumaczyć to sobie tak: w Dzień Singla w Chinach jest Święto Wielkich Wyprzedaży, aby każdy samotnych mieszkaniec Chin mógł sam sobie kupić prezent i wynagrodzić samotność. Ma sens, prawda?

Comments

Dodaj komentarz