Ekstrawertyczna społeczniczka, która do szaleństwa kocha szarlotkę swojej babci.

Duchy! Horrory! Wiedźmy i dynie! To wszystko nieodłącznie kojarzy nam się z Halloween! To święto od lat dzieli Polaków. Jedni w ogóle nie uznają Halloween, bo nie jest to zwyczaj zakorzeniony w naszej kulturze, inni nie mają nic przeciwko przebraniom i zabawom jakie wpisują się w to święto, a jeszcze inni przestrzegają przed skutkami jego obchodzenia.

W ubiegłym roku Marek Gralik Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty wydał oficjalny list w sprawie Halloween, w którym apeluje do dyrekcji szkół, aby nie przychylała się do organizacji w szkołach zabaw halloweenowych, prosi również rodziców „by pomogli szkole dokonać właściwego wyboru”. Zapytaliśmy Przewodniczących Samorządów Uczniowskich co myślą o tym liście i czy będą obchodzić w swoich szkołach to wydarzenie.

Zdecydowanie nie zgadzam się z opinią Kuratora Oświaty. Halloween to tylko zabawa, integracja, nikomu nie wyrządza krzywdy. Do publicznych szkół nie chodzi tylko młodzież katolicka, ale także świecka i ta, która wyznaje jeszcze inne religie. Faktem jest też, że nawet osoby wierzące chodzące do naszej szkoły są niezadowolone z tego, że nie możemy przez wspomniany list obchodzić tego wydarzenia. Mam wrażenie, że święto to nie przeszkadza nikomu prócz Kuratorowi i partii rządzącej.
~Kacper Lewandowski Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w LMK
Uważam, że takie decyzje powinny zależeć od osób, które tworzą społeczność uczniowską i to my sami powinniśmy decydować o tym w jaki sposób będziemy spędzać ten czas, nie powinno się narzucać z góry takich zakazów. W LZK w tym dniu będziemy wspominać nauczycieli, którzy kiedyś uczyli w naszym liceum poprzez odwiedzenie ich grobów i zapalenie symbolicznego znicza. 
~Kamil Kurdubski Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w LZK
Moim zdaniem to złe posunięcie Kuratora Oświaty, ponieważ taki dzień w szkole może być okazją do zabawy dla uczniów
i odskocznią od codzienności. W Baczyńskim uczymy się również przez zabawę! W naszej szkole Halloween będziemy celebrować, ale na razie nie zdradzamy w jaki sposób, to będzie niespodzianka! 
~Igor Kowalski Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w IV LO
Większość szkół średnich zastosowała się do prośby kuratora Gralika i nie będzie świętować Halloween. Z okazji zadumy związanej z obchodzeniem dnia Wszystkich Świetych, które jest zakorzenione w polskiej tradycji,  włocławscy uczniowie zapalili na grobach zmarłych nauczycieli symboliczne znicze. Jednym z wyjątków będzie Zespół Szkół nr 4 we Włocławku im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jak zapowiada szykuje niespodziankę Halloweenową.

Dodaj komentarz