Europe start voting now! Fraza która rok rocznie daje Polakom wielkie nadzieje na przywiezienie szklanego mikrofonu do Warszawy. Na scenie Eurowizyjnej występowały już wszelakie nazwiska, od legend muzyki (Celine Dion, ABBA), przez ikony (Edyta Górniak, Bonnie Tyler) na debiutantach kończąc. „Poland twelve points” udawało nam się słyszeć dość rzadko, a już nigdy nie udało się Włocławianinowi nawet stanąć na tej scenie…chociaż były takie szanse.

(źródło wp.pl)

 

                       W 2010 do Krajowych Eliminacji zakwalifikowana została Aneta Figiel, którą do tej pory widzowie mogli oglądać na ekranie telewizora jako wokalistkę w „Jaka to Melodia?”. Aneta urodziła się we Włocławku i właśnie tutaj stawiała pierwsze kroki w swojej muzycznej karierze. Jako już absolwentka Szkoły Muzycznej we Włocławku ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Katowice dały Włocławiance solidne muzyczne wykształcenie. Aneta jako laureatka Szansy na Sukces z 2003r. wystąpiła również w Opolskich Debiutach (2004r).Czy Włocławianka miała realne szanse, by dopisać to listy sukcesów reprezentowanie Polski na Eurowizji w Oslo? Nie. Czy jej występ na Krajowych Eliminacjach miał jakikolwiek sens? Tak. Aneta zdobyła 9% poparcie co pozwoliło jej na zajęcie czwartego miejsca, bezkonkurencyjny okazał się inowrocławianin – Marcin Mroziński (dziś Martin Fitch), który w Oslo wykonał „Legendę”, jego piosenka sprawiła, że finał Eurowizji pozostał dla nas legendą o której przyszło nam marzyć do 2014. Co ciekawe, Mroziński również występował w „Jaka to Melodia?” podobnie jak Magdalena Tul, która reprezentowała Polskę w 2011; jedyna Aneta musiała przełknąć porażkę w preselekcjach. Jej „Myśl o Tobie” nie podbiła serc Polaków, widocznie taniec ze szczotkami nie jest odpowiednią drogą do podbicia serc telewidzów. Czy za śladem Fitcha który występował w preselekcjach w 2017 roku, oraz Magdy Tul która rozważa powrót, na Eurowizji zobaczymy kiedyś Anetę Figiel, jedno jest pewne – odnowiona aula LZK czeka na ugoszczenie konkursu!

Teledysk do „Myśl o Tobie” z którą Aneta chciała reprezentować Polskę na Eurowizji               

     

                       Aneta wciąż tworzy. W 2015 roku wydała album (zapowiadany już przez „Myśl o Tobie” w 2010r.) pod tytułem „Projekt A”. Nam pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za Włocławiankę na rynku muzycznym oraz życzyć sukcesów w karierze. „Rymować mogę bez końca” więc wszyscy z niecierpliwością czekamy na nowy muzyczny materiał Anety Figiel.

Teledysk do „Samotny Dzień” realizowany był we Włocławku

Dodaj komentarz